پخش دوربین مدار بسته

در حال مشاهده

لنز دوربین مدار بسته

لیست قیمت پخش دوربین مداربسته با تخفیف باورنکردنی ! کلیک کنید و شگفت زده شوید …

انواع لنز دوربین مدار بسته

تقسیم بندی لنزهای دوربین مدار بسته بر اساس مکانیزم کار و نوع کاربری :

۱- لنزهای fix

۲- لنزهای fix صنعتی

۳-لنزهای fix مینی کمرا

۴- لنزهای ) varifocal فاصله کانونی متغییر (

۵-لنزهای ) motorize موتور دار (

یکی از مهمترین قسمت های طراحی سیستم مداربسته انتخاب نوع لنز است.

لنز دوربین مدار بسته

چرا؟
حسگر تصویر یا ccd نور را توسط لنز گرفته تبدیل به پالس های الکتریکی کرده (۰ or -12 v) و تحویل سرور مانیتورینگ یا DVR می دهد، سرور مانیتورینگ طبق پروتکل خاصی، این پالس ها را گرفته و دوباره تبدیل به تصویر می کند و نمایش می‌دهد .

اگر نور مناسبی به ccd نرسد نمی تواند تصویر مناسبی بدهد یعنی اگر از یک لنز، با کیفیت نامناسب استفاده کنید تصویر مناسبی نخواهید داشت .

فرض می کنیم از یک دوربین فوق العاده حرفه ای با رزولوشن بسیار بالا استفاده شود وقتی نور مناسبی از طرف لنزبه سمتccd هدایت نشود، به طبع ccd نمی تواند تصویر مناسبی ارسال کند چرا که کل نوری که به ccd می رسد از لنز عبور و در صورت نامناسب بودن لنز،خواص، شکست، چگونگی نور عبوری از آن تغییر کرده و لذا ccd بر اساس ورودی های غلط، تصویر نامناسبی را ارسال می کند .

بعد از انتخاب لنز مناسب از نظر کیفیت نوبت به انتخاب لنز مناسب و کارا از نظر زاویه و عمق دید می شود، یکی دیگر از مواردی که در انتخاب لنز مهم است انتخاب لنز با فاصله کانونی مناسب است چرا که فاصله کانونی لنز بیان گر زاویه و عمق دید لنز است که هر چه این عدد (فاصله کانونی بر حسب میلی متر) بزرگتر باشد عمق دید لنز بیشتر و هر چه کوچکتر باشد زاویه دید لنز بیشتر است .

به عبارتی زاویه دید با عمق دید نسبت عکس دارند، هر چه زاویه دید بالاتر رود عمق دید پایین تر می آید و هر چه زاویه دید پایین تر بیاید عمق دید بالاتر می رود .

لازم به ذکر است لنز wide به دلیل زاویه دید بالا انتخاب می شود نه به دلیل عمق دید پایین و به همین ترتیب لنز های tele (لنزهایی با فاصله کانونی بالا) به دلیل عمق دید بالا .

در تمامی لنز ها یک بخش به نام آیریز وجود دارد که کار آن تنظیم نور عبوری از لنز (در محیط ها و ساعات مختلف شبانه روز) می باشد. در برخی از لنز ها، آیریز به صورت خود کار تنظیم می گردد (Auto iris) ودوربین هایی که از این سری لنز ها استفاده می کنند قادر خواهند بود در تمامی ساعات شبانه روز تصویری کاملا واضح و ایده‌آل را به سرور ارسال کنند. در برخی دیگر از لنزها آیریز به صورت دستی تنظیم می گردد و دوربین هایی که از این سری لنز ها استفاده می کندد فقط قادر خواهند بود در نوری تصویر شفاف و واضح ارائه دهند که آیریز آن ها بر اساس آن تنظیم گشته است و با تغییر نور نسبت به میزان تغییر، تصویر از حالت عادی خارج می شود .

لنز های فیکس دوربین مدار بسته

لنزهایی هستند که فاصله کانونی آنها کاملا ثابت بوده و به واسطه فاصله کانونی ثابت عمق و زاویه دید کاملا ثابتی را دارا می باشند. این لنزها با یک عدد برحسب میلی متر نشان داده می شود. مثلا لنز فیکس ۲٫۸ mm و همان طور که گفته شد این فاصله کانونی (۲٫۸ mm) ، بیان گر زاویه دید (حدود ۱۵۰ درجه) و عمق دید (حدود ۸ متر) می باشد .

لازم به ذکر است لنز های فیکس (board mount ، cs mount) در مواقعی انتخاب می شوند که زاویه و عمق دید مناسب دقیقا مشخص باشد .

لنزهای varyfocal دوربین مدار بسته (فاصله کانونی متغییر)

این لنز ها دارای فاصله کانونی متغییر بوده و به واسطه این فاصله کانونی متغییر زاویه دید و عمق دید متغییری را در بازه فاصله کانونی دارا می باشند این سری از لنزها عموما با دو عدد فاصله کانونی معرفی می شوند .

مثلا لنز ۵~۵۰ که فاصله کانونی آن از ۵mm تا ۵۰mm می باشد .

تمامی لنز های varifocal یک فاصله کانونی اولیه دارند و یک فاصله کانونی ثانویه که فاصله دو عدسی لنز از یکدیگر را نشان می دهد .

وقتی می گوییم لنز ۵~۵۰ یعنی فاصله کانونی لنز از ۵ میلیمتر تا ۵۰ میلیمتر قابل تغییر و تنظیم است و به اصطلاح نسبتا اشتباه ولی رایج یعنی اینکه وقی لنز در حالت ۵۰ قرار می گیرد فاصله ۵۰ متری را تا ۱ متر نزدیک می کند. ولی در واقع این طور نیست، بر اساس یک سری محاسبات فاصله ۵۰ متری را در فاصله ۲۰/۱ نشان می دهد ولی به علت سهولت انتخاب لنز و درک بیشتر لنز می گویند که فاصله ۵۰ متری را می‌آورد در فاصله ۱ متری. به طور خلاصه در عوام از فرمول زیر برای محاسبه می شود .

بزرگنمایی = فاصله کانونی/ مسافت

لازم به ذکر است به دلیل دستی (manual) بودن فاصله کانونی در لنز های varifocal ، این لنزها پس از اعمال تغییرات و انتخاب و تنظیم فاصله کانونی مناسب و کارا تبدیل به یک لنز فیکس با فاصله کانونی تنظیم شده می شوند و این تغییرات فاصله کانونی به صورت دستی به کاربر (فقط) این امکان را می دهد که بتوانند فاصله کانونی کارا را (زاویه و عمق دید مناسب را) در بازه‌ی از پیش تعیین شده لنز انتخاب و تنظیم کند .

هر لنز varifocal دارای دو اهرم است که در یکی این اهرم ها مربوط به تغییر مکان عدسی دوم (فاصله کانونی) بوده و اهرم دیگر مربوط به تنظیم فاصله عدسی اول تا ccd (تنظیم وضوح و شفافیت تصویر) می باشد. به طور خلاصه لنزهای varifocal دارای focus خودکار نبوده و بعد از اعمال هر گونه تغییری در محل قرارگیری عدسی دو (فاصله کانونی) نیاز به تغییر محل قرارگیری عدسی اول نیز هست (manual focus).

این لنزها در مواقعی انتخاب می شوند که در هنگام طراحی اولیه قادر به انتخاب دقیق زاویه دید و عمق دید مناسب نباشیم و در این حالت به طبع نمی توان فاصله کانونی مناسب را انتخاب کرد. (نمی توان از یک لنز fix استفاده کرد) لذا برای انتخاب این فاصله کانونی نیاز به یک بازه‌ی فاصله کانونی است، که لنزهای varifocal این بازه را در اختیار کاربران قرار می دهند .

لنزهای motorize

این لنزها از نظر امکان تغییر محل عدسی ها و در نتیجه تغییر فاصله کانونی لنز (تغییر بزرگنمایی، زاویه دید و عمق دید) و وضوح تصویر دقیقا مشابه لنزهای بوده با این تفاوت که فاصله کانونی آنها با دستگاه های کنترل از راه دور و توسط موتور داخل لنز تغییر می کند و تغییر مکان عدسی اول جهت وضوح و شفاف سازی تصویر کاملا به صورت خودکار و هوشمند انجام می گیرد. لنزهای motorize عموما مانند لنز های با دو عدد فاصله کانونی بر حسب میلی متر معرفی می شوند. و در حالت تجاری به صورت یک عدد کنار x هم نمایش داده می شوند. مثلا لنز motorize 34x که این عدد معرف قدرت بزرگنمایی لنز بوده که حاصل تقسیم فاصله کانونی اولیه لنز (حالت  wide ) و فاصله کانونی نهایی لنز (حالت  tele ) می باشد .

میزان بزرگنمایی در لنزهای motorize  به صورت تجاری و در بین عوام از فرمول زیر محاسبه می شود .

بزرگنمایی = فاصله کانونی/ مسافت

البته این محاسبه بر اساس بیشترین فاصله کانونی در لنزهای motorize مرسوم تر است :

(فاصله قرار گیری جسم تا دوربین) بزرگنمایی = مسافت / بیشترین فاصله کانونی

لازم به ذکر است لنزهای motorize تقریبا منسوخ شده اند به این دلیل که وقتی لنز در حالت tele قرار می گیرد (بیشترین فاصله کانونی و دورترین حالت عدسی دوم نسبت به عدسی اول) زاویه دید بسیار محدود شده و برای جبران این ضعف و پوشش بیشتر محیط نیاز به حرکت دوربین و استفاده از پایه های گردان می باشد و به دلیل منسوخ شدن پایه های گردان و بالا رفتن قیمت نهایی یک مجموعه کامل (لنز motorize + دوربین + کاور out door + فن + هیتر +پایه گردن + دستگاه کنترلر) به ندرت از این گونه لنزها استفاده می شود (مگر در شرایط بسیار خاص). و در حال حاضر دوربین های اسپید دام (سر فصل مربوطه مفصلا درباره آن توضیح داده شده است) جایگزین این مجموعه شده اند که علاوه بر امکانات فوق العاده بیشتر (سرعت بالاتر چرخش، قابلیت برنامه ریزی دقیق و حرفه ای، امکان اتصال حسگرها و …) دارای قیمت پایین تری نیز می باشند .

لنز دوربین شامل یک عدسی و روزنه دید (IRIS) برای عبور نور می‌باشد و وظیفه آن دریافت تصویر و رساندن آن به عنصر تصویر برداری دوربین است. بعضی از دوربین‌ها دارای لنز ثابت (Fix) غیر قابل تعویض و غیر قابل تنظیم می‌باشند (عموماً دوربین‌های دید در شب) ، ولی برخی دیگر هم امکان تعویض لنز و هم امکان اعمال برخی تنظیمات روی لنز را دارند ( دوربین‌های صنعتی ) مشخصه‌هایی را که در مورد یک لنز قابل تنظیم می‌توان تغییر داد عبارتند از :

۱-فاصله کانونی عدسی :

عبارت است از فاصله مرکزی عدسی لنز تا نقطه همگرایی عدسی این اندازه برابر لنزهای fix ثابت است ولی در برخی لنزها قابل تنظیم می‌باشد مانند لنز مقابل :

لنزهای موجود در فواصل کانونی ۷۵ – ۵۰ – ۳۰ – ۲۵ – ۱۶ – ۱۲ – ۸ – ۶ – ۴ – ۳/۵ – ۲/۸ – ۲/۵ میلی‌متر ساخته شده‌اند. هرچه فاصله کانونی لنزی بیشتر باشد ( لنز Tele ) بزرگنمایی آن بیشتر است و اشیاء دور را نزدیکتر و بهتر نشان می‌دهد ولی در عوض زاویه دید کمتری ارائه می‌کند برعکس هرچه فاصله کانونی لنز کوچکتر باشد ( لنز Wide ) تصاویر نزدیک را بهتر نشان می‌دهد و زاویه دید آن بیشتر است. بعنوان مثال فاصلۀ کانونی عدسی چشم انسان ۱۷mm و زاویه دید آن ۳۰ درجه است درحالی که یک لنز با فاصله کانونی ۴ mm زاویه دید ۶۲ درجه دارد. لنزهای قابل تنظیم که امکان تغییر فاصله کانونی و زاویه دید به صورت دستی یا اتوماتیک در آنها وجود دارد به لنز زوم ( Zoom lens ) معروفند .

در دوربین‌های دیجیتالی این امکان تغییر زوم لنز با عباراتی نظیر ۲۰ X – ۱۰ X- 6 X و غیره بیان می‌شود. به عنوان مثال لنز زوم قابل تنظیم ۸ الی ۴۸ میلی‌متری معادل ۶ x می‌باشد. رنجهای تغییر دیگری نیز مانند ۳/۵ الی ۸ و ۴۸ الی۷۵ میلی‌متری نیز وجود دارند. به اینگونه لنزها نیز می‌گویند. نمونه دیگری از این نوع لنزها را در زیر می‌بینید :

۲-روزنه عبور نور:

کلمه IRIS در لغت به معنای عنبیه می‌باشد و در لنزها نیز مشابه آن وظیفه تعیین مقدار نور عبوری از لنز به سمت عنصر تصویربرداری را بعهده دارد. هرچه روزنه عبور نور بزرگتر باشد نور بیشتری عبور می‌کند و هرچه کوچکتر باشد نور کمتری عبور می‌کند. لنزهای ثابت (Fix) دارای روزنه (IRIS) ثابت می‌باشند و مقدار نوری که در محیط وجود دارد در صورت تغییر باعث تغییر کیفیت تصویر خواهد شد . لذا استفاده از لنزهای با IRIS ثابت در فضای داخلی (indoor) در محل‌های با نور ثابت ( بدون تغییرات زیاد نور) مناسب است. ولی در لنزهای قابل تنظیم می‌توان روزنه عبور نور را به صورت دستی یا اتوماتیک تنظیم کرد. اینگونه لنزها به لنز IRIS Lens معروفند. اندازه IRIS لنز با عباراتی نظیر F1/2 ،   F1/4  و … بیان می‌شود. لنزهای IRIS به دو دسته تقسیم می‌شوند :

الف- لنز IRIS دستی تنظیم روزنه عبور نور در این لنزها بوسیله پیچی که روی لنز وجود دارد امکان‌پذیر است .

ب- لنزIRIS اتوماتیک (Auto IRIS): تنظیم IRIS در این لنزها با توجه به مقدار نور محیط به طور اتوماتیک به دو روش انجام می‌گیرد و بسته به روش مورد استفاده این لنزها در دو نوع زیر ارائه شده‌اند :

لنز نوع Video-drive : در اینگونه لنزهای Auto IRIS تنظیم روزنه IRIS با سیگنال ویدیویی که از خروجی A1 گرفته می‌شود انجام می‌گیرد .

لنز نوع DC-drive : در اینگونه لنزها فرآیند پردازش سیگنال ویدیویی در داخل دوربین انجام گرفته و از خروجی A1 ولتاژ DC گرفته می‌شود و روزنه IRIS توسط این ولتاژ که به یک موتور DC اعمال می‌شود باز و بسته می‌گردد .

نکته ۱: در برخی از دوربین‌ها خروجی A1 آنها فقط DC است لذا با آنها می‌توان لنز اتوایریزی بکار برد که CD-drive باشد و برخی دیگر نیز خروجی A1 ، Video-drive دارند لذا باید با آنها لنز اتوایریز Video-drive بکاربرد . ممکن است روی دوربینی کلید انتخاب یکی از دو حالت Video-drive یا CD-drive نیز باشد و بتوان هر دو نوع لنز را استفاده کرد . لنزهای اتوایریز توسط یک کابل چهارسیمه به کانکتور خاص اتوایریز که در پشت یا بغل دوربین وجود دارد به دوربین وصل می‌شوند .یک لنز اتوایریز را در زیر می‌بینید :

نکته ۲: در داخل بعضی دوربین‌ها مدار الکترونیکی کنترل نور وجود دارد (ELC) که مقدار نور رسیده به سنسور تصویری را به طور اتوماتیک توسط یک شاتر (Shutter) الکترونیکی کنترل می‌کند و در حقیقت وظیفه IRIS را انجام می‌دهد. در اینگونه دوربین‌ها کلیدی دو حالته وجود دارد که روی آن انتخاب حالت تنظیم نور داخلی با عبارت EE مشخص می‌شود و حالت استفاده از لنز Auto IRIS با عبارت A1 روی این کلید مشخص می‌شود

 

X

پخش دوربین مدار بسته

¤